  • SCD155K102D3Z25-F
SCD155K102D3Z25-F
advertisement
Manufacturer No:
SCD155K102D3Z25-F
HK JDW NO:
192-SCD155K102D3Z25-F
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
SCD155K102D3Z25-F
Description:
SCD 1.5μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals 1kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
SCD155K102D3Z25-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V):500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    35.6mm
  • Height Seated (Max)
    1.402 35.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCD
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.776Lx1.370W 45.10mmx34.80mm
  • Tolerance
    ±10%