  • SCC68681E1A44
SCC68681E1A44
advertisement
Manufacturer No:
SCC68681E1A44
HK JDW NO:
318-SCC68681E1A44
Package:
PLCC
Datasheet:
SCC68681E1A44
Description:
5V V 4.57mm mm 16.585mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.585mm mm CMOS 44 245 44
Purchasing and Inquiry
SCC68681E1A44 Overview
In addition, it is available in the cost-effective package PLCC.The transmission of information is carried out through 2 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 44 terminations.The supply voltage of 5V is provided for its operation.Data communication is supported by 2 serial I/Os.There are 44 pins on this electronic device.A frequency of 4MHz is measured for this IC.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed -40°C.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.When the supply voltage is kept above 4.5V, reliability can be ensured.The use of 5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.
SCC68681E1A44 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
SCC68681E1A44 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SCC68681E1A44 UARTs applications.
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Multimedia Systems
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Domestic Applications
  • GPS Systems
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Handheld Computers
  • Gaming Terminals
Step5Bar-code shipping tag
SCC68681E1A44
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Data Rate
    115.2 kbps
  • Address Bus Width
    4
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Bus Compatibility
    S68000
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm