  • SCB15S15B-4AA
SCB15S15B-4AA
advertisement
Manufacturer No:
SCB15S15B-4AA
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-SCB15S15B-4AA
Package:
Datasheet:
SCB15S15B-4AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCB15S15B-4AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Rear
  • Housing Material
    STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Polyacetal
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCB
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    With Shroud
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Additional Feature
    BLK SHROUD, BLK CAP
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    27.9908mm
  • Body Breadth
    11.6078 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.50mm Dia
  • Contact Resistance
    0.015mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Bushing Length
    0.441 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.5HP@250VAC
  • Bushing Diameter
    0.492 inch
  • Body Height
    24.384mm
  • Length - Termination
    0.46 inch