  • SCAN25100TYA/NOPB
SCAN25100TYA/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
SCAN25100TYA/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SCAN25100TYA/NOPB
Package:
100-TQFP Exposed Pad
Datasheet:
SCAN25100TYA/NOPB
Description:
Tin 100 100 0.5mm Serializers & Deserializers 14mm mm 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SCAN25100TYA/NOPB Overview
A Tray case contains it.The product is packaged in a 100-TQFP Exposed Pad case so it can be easily transported.A Surface Mount-mounting system is recommended.This device will vary its temperature range based on -40°C~85°C TA's temperature range.There is a 1.8V 3.3V volts supply output.For input, there are LVCMOS, LVTTL forms.An interface IC's output type is recognized as type LVCMOS, LVTTL by the system.To operate, there are 10/1 inputs.Serializer/Deserializer can maintain 1/10 outputs.There are parts that are related to the SCAN25100 family that can be searched for.Part LINE TRANSCEIVER has an interface IC type of LINE TRANSCEIVER.Total 100 terminations are present.This chip has 100 pins.Serializer/Deserializer can handle the voltage 3.3V as a power supply.Surface Mount is capable of mounting the device.A chip like this is part of Line Driver or Receivers.As specified in the specification, the operating supply voltage for the chip is 3.3V volts.With this device, ALSO OPERATES IN 1.7 TO 1.9 VOLT can be founded as well.
SCAN25100TYA/NOPB Features
Available in 100-TQFP Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE TRANSCEIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
SCAN25100TYA/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments SCAN25100TYA/NOPB serializers and deserializers applications.
  • General-purpose displays
  • Medical Equipment
  • Instrumentation Industrial Control
  • Auto dashboard displays
  • Multiplexing with common-cathode LED displays
  • Healthcare Products
  • Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
  • Bargraph Dlsplays
  • Mobile smart TV
  • Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
SCAN25100TYA/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    510.007921mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    5A991.B.1
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN 1.7 TO 1.9 VOLT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    1.8V 3.3V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SCAN25100
  • Function
    Serializer/Deserializer
  • Number of Outputs
    1/10
  • Output Type
    LVCMOS, LVTTL
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Input Type
    LVCMOS, LVTTL
  • Data Rate
    2.5Gbps
  • Number of Inputs
    10/1
  • Differential Output
    YES
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Power Consumption
    1.23kW