SC440AMLTRT
SC440AMLTRT
684-SC440AMLTRT
24-VFQFN Exposed Pad
12V 0.5mm PMIC SC440 24 Pin 800kHz 12V 24-VFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SC440AMLTRT Overview
Additionally, there is a 24-VFQFN Exposed Pad package for saving space.6 outputs are designed into LED drivers.Mounting is done according to the Surface Mount method.As a DC DC Regulator, it has high efficiency and reliability.Backlight has considerable advantages.800kHz is the frequency in which it operates.The system operates with a termination of 0.In this LED driver, the base is configured as 24.If the voltage supply is less than 4.5V, undetermined failures will occur.It is estimated that there are 72 segments.There is a device mounted on the Surface Mount.The LED driver can be found under the base part number SC440.27V is a reasonable voltage.There is 42V voltage output from it.There are 24 pins on this device.It is also classified into Display Drivers according to its characteristics.This device can operate at a minimum temperature of -40°C.The maximum temperature allowed for this device is 85°C.
SC440AMLTRT Features
Available in the 24-VFQFN Exposed Pad package
Frequency of 800kHz
Supply voltage of 12V
SC440AMLTRT Applications
There are a lot of Semtech Corporation SC440AMLTRT LED Driver ICs applications.
- Replacement lamps
- Down lighting
- Auxiliary lights for on-vehicle cameras
- High-end retail lighting
- Sports Facility Lighting
- Down lights
- Refrigeration lighting
- Flicker-free LED Lighting using R1580N
- White LED Backlight for portable equipment
- Linear fluorescent
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SC440AMLTRT
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Semtech Corporation684-SC4541SKTRTSOT-23-62-3 Days-Add Compare
Semtech Corporation684-SC443ULTRT16-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Semtech Corporation684-SC620ULTRT16-UFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Semtech Corporation684-SC4509SKTRTSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
Semtech Corporation684-SC4539ULTRT8-UFDFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Semtech Corporation684-SC600BIMLTRT10-VFDFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Semtech Corporation684-SC5014MLTRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Semtech Corporation684-SC621ULTRT20-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Semtech Corporation684-SC445TETRT20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Semtech Corporation684-SC441ATETRT20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare