  • SC18IS601IPW,112
SC18IS601IPW,112
advertisement
Manufacturer No:
SC18IS601IPW,112
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC18IS601IPW,112
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SC18IS601IPW,112
Description:
2.4V~3.6V CMOS SPI Controllers Interface ICs DUAL SC18IS601 Controller 0.65mm 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
SC18IS601IPW,112 Overview
The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains it. This packaging has a Tube-shape, making it convenient to carry around. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 2.4V~3.6VV power source. As you can see, the terminations of the wire are in 16. This number is part of the SC18IS601 family. There is a clock running on the device at a frequency of 18MHz. There is a supply of 11mA at the moment. Component 2.4/3.6V is set to power supply.
SC18IS601IPW,112 Features
18MHz clock frequency
SC18IS601IPW,112 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC18IS601IPW,112 Controllers Interface ICs applications.
  • Docking Station
  • Battery-Operated Devices
  • Smart Phones
  • Dimmable LED Power Supply
  • Dongles and accessories
  • Remote transmission formatter
  • AV accessory
  • Desktop PC
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
Step5Bar-code shipping tag
SC18IS601IPW,112
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC18IS601
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.4/3.6V
  • Interface
    SPI
  • Clock Frequency
    18MHz
  • Current - Supply
    11mA
  • Protocol
    I2C
  • Source Url Status Check Date
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm