  • SC16C754BIB80,528
SC16C754BIB80,528
advertisement
Manufacturer No:
SC16C754BIB80,528
HK JDW NO:
318-SC16C754BIB80,528
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SC16C754BIB80,528
Description:
3.3V V 1.6mm mm 12mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 12mm mm CMOS 80 260 80
Purchasing and Inquiry
SC16C754BIB80,528 Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective 80-LQFP package.The transmission of data takes place over 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging method.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration of this device includes 80 terminations.The supply voltage of 3.3V is provided for its operation.At present, this electronic part is in the state of Active.Data communication is handled by 4 serial I/Os.Mounting it through Surface Mount is possible.With a supply voltage of 2.5V 3.3V 5V, it operates.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 80 pins.Its clock frequency is measured at 80MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.The use of 2.5/5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY.Its base part number is SC16C754.A minimum operating temperature of -40°C is possible.
SC16C754BIB80,528 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY
SC16C754BIB80,528 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C754BIB80,528 UARTs applications.
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Personal Digital Assistants
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Telecommunication Network Routers
  • Point-of- Sale Terminals
  • Industrial computing
  • GPS Devices
  • Network Management
  • Factory automation and process control
Step5Bar-code shipping tag
SC16C754BIB80,528
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C754
  • Pin Count
    80
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
    64 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature