  • SC16C752IB48
SC16C752IB48
advertisement
Manufacturer No:
SC16C752IB48
HK JDW NO:
318-SC16C752IB48
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C752IB48 Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective LQFP package.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 48 terminations used in its configuration.To operate it, 3.3V is provided as the supply voltage.There are 2 serial I/Os working as a way for data communication.An 48-pin integrated circuit is what this particular device is.This IC measures its clock frequency at 80MHz.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.Maximum operating temperature is 85°C.With power supplies of 3.3/5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.Moreover, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.In order to maintain normal operation, it is necessary to keep the supply voltage below 3.63V.Maintaining the supply voltage above 2.97V is crucial to ensuring normal operation.
SC16C752IB48 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16C752IB48 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C752IB48 UARTs applications.
  • Handheld Terminal
  • GPS Devices
  • Battery Operated Electronics
  • Ethernet Network Routers
  • Cellular data devices
  • Portable Applications
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Communications equipment
  • Point-of- Sale Terminals
  • Network Management
Step5Bar-code shipping tag
SC16C752IB48
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm