  • SC16C750IB64,151
SC16C750IB64,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C750IB64,151
HK JDW NO:
318-SC16C750IB64,151
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C750IB64,151
Description:
5V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 64
Purchasing and Inquiry
SC16C750IB64,151 Overview
In addition, it is available in the cost-effective package 64-LQFP.Transmission uses 1, UART channels.For packaging purposes, Tray is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.Configuration of this device involves 64 terminations.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.This electronic part is Obsolete at present.A total of 1 serial I/Os are used to communicate data.You can mount it by using Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 2.5V 3.3V 5V.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 64.The clock frequency of this IC is measured at 48MHz.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.Its base part number is SC16C750.Temperatures as low as -40°C are acceptable to it.
SC16C750IB64,151 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16C750IB64,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C750IB64,151 UARTs applications.
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Portable Applications
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Point-of-Sale Systems
  • Remote Access Servers
  • Ethernet Network Routers
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Battery Operated Electronics
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Point-of- Sale Terminals
Step5Bar-code shipping tag
SC16C750IB64,151
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SC16C750
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Channels
    1, UART
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
    64 Byte
  • With Modem Control
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm