  • SC16C654IB64
SC16C654IB64
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654IB64
HK JDW NO:
318-SC16C654IB64
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C654IB64 Overview
In the LQFP package, you can get the product at a low cost.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.Configuration of this device involves 64 terminations.During operation, it receives a voltage of 3.3V.As a way to communicate data, the board has 4 serial I/Os.This electronic device is a type of 64-pin IC.80MHz is the clock frequency of this integrated circuit.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.UART can operate at a maximum temperature of 85°C.The use of 3.3/5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.Additionally, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY and other operations as well.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.Keeping the supply voltage below 3.63V is crucial for normal operation.Normal operation can be ensured when the supply voltage is maintained above 2.97V.
SC16C654IB64 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C654IB64 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C654IB64 UARTs applications.
  • Cellular Phones DataPort
  • Router C ontrol
  • Cellular Data
  • Portable and battery operated devices
  • Handheld Computers
  • Factory automation and process control
  • Telecommunication Network Routers
  • Infrared Transceivers
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Ethernet Network to Serial Ports
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654IB64
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm