  • SC16C654IB64,151
SC16C654IB64,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654IB64,151
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C654IB64,151
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C654IB64,151
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 64
Purchasing and Inquiry
SC16C654IB64,151 Overview
In order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of 64-LQFP.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.Tray is adopted for packaging.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In order to configure this device, 64 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.The current status of this electronic part is Obsolete.As a means of transferring data, there are 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.During operation, the supply voltage is set to 2.5V 3.3V 5V.This electronic device is a type of 64-pin IC.There is a 80MHz clock frequency for this IC.Temperatures as high as 85°C can be reached by the device.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.This part has a base part number of SC16C654.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.
SC16C654IB64,151 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C654IB64,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C654IB64,151 UARTs applications.
  • Handheld Terminal
  • Point-of-Sale Systems
  • Infrared Transceivers
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Battery Operated Electronics
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Portable and battery operated devices
  • Portable Appliances
  • GPS Systems
  • Multimedia Systems
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654IB64,151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SC16C654
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm