  • SC16C654IB64,128
SC16C654IB64,128
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654IB64,128
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C654IB64,128
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C654IB64,128
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 64
Purchasing and Inquiry
SC16C654IB64,128 Overview
In order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of 64-LQFP.In order to transmit data, there are 4, QUART channels available.Tape & Reel (TR) is used in terms of packaging.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.As part of its configuration, it uses 64 terminations.The device operates at 3.3V voltage.As of right now, this electronic part is in a Obsolete status.A total of 4 serial I/Os are used to communicate data.Mounting it through Surface Mount is possible.During operation, the supply voltage is set to 2.5V 3.3V 5V.An IC with 64 pins is what this device is.This IC operates at a clock frequency of 80MHz.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.In order to identify this part, its base part number is SC16C654.A minimum operating temperature of -40°C is possible.
SC16C654IB64,128 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C654IB64,128 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C654IB64,128 UARTs applications.
  • Gaming Terminals
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • White goods
  • GPS Systems
  • Factory Automation and Process Controls
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Router C ontrol
  • Multimedia Systems
  • Handheld Terminals and Tablets
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654IB64,128
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    SC16C654
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm