  • SC16C554IB80
SC16C554IB80
advertisement
Manufacturer No:
SC16C554IB80
HK JDW NO:
318-SC16C554IB80
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 1.6mm mm 12mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 12mm mm CMOS 80 260 80
Purchasing and Inquiry
SC16C554IB80 Overview
The package LQFP offers the best value.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.There are 80 terminations used in its configuration.UART operates on 3.3V supply voltage.Data communication is supported by 4 serial I/Os.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 80 pins.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.Initially, it will be configured with 80 pins.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.Providing power supplies of 2.53.3/5V makes it reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it has the ability to perform OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY as well.A minimum temperature of -40°C is required to operate it.By maintaining a voltage lower than 3.63V, normal operation can be assured.In order to keep the system functioning normally, the supply voltage must be maintained above 2.97V.
SC16C554IB80 Features
4 serial I/Os
Power supplies of 2.53.3/5V
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
SC16C554IB80 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C554IB80 UARTs applications.
  • Infrared Transceivers
  • GPS Devices
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Domestic Applications
  • Router C ontrol
  • Factory automation and process control
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Point-of-Sale Systems
  • Cellular Phones DataPort
  • Portable and battery operated devices
Step5Bar-code shipping tag
SC16C554IB80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    2.53.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    80
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V