  • SC16C554BIB64,157
SC16C554BIB64,157
advertisement
Manufacturer No:
SC16C554BIB64,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C554BIB64,157
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C554BIB64,157
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C554BIB64,157 Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective 64-LQFP package.Transmission is carried out over 4, QUART channels.As far as packaging is concerned, Tray is used.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.64 terminations are used as parts of its configuration.For its operation, a voltage of 3.3V is provided as the supply voltage.At present, this electronic part has a status of Active.As a way to communicate data, the board has 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.2.5V 3.3V 5V supply voltage is required to operate it.Electronic devices such as this are known as 64-pin integrated circuits.The clock frequency of this IC is measured at 80MHz.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.If the power supply is set to 2.5/5V, it is reliable and efficient for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY.The base part number of the part is set to SC16C554.The device can be operated at temperatures as low as -40°C.
SC16C554BIB64,157 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY
SC16C554BIB64,157 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C554BIB64,157 UARTs applications.
  • Router C ontrol
  • Remote Access Servers
  • Portable Appliances
  • Handheld Terminal
  • Factory Automation
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Factory automation and process control
  • GPS Devices
  • Battery Operated Electronics
  • Handheld Computers
Step5Bar-code shipping tag
SC16C554BIB64,157
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C554
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm