  • SC16C554BIB64,151
SC16C554BIB64,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C554BIB64,151
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C554BIB64,151
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C554BIB64,151
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C554BIB64,151 Overview
There is a cost-effective 64-LQFP package available for this product.There are 4, QUART channels used for transmission.When UART comes to packaging, Tray is adopted as the packaging method.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In its configuration, 64 terminations are used.This device is powered by a voltage of 3.3V.The status of this electronic part is currently Obsolete.Data communication is supported by 4 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.UART operates wUARTh the supply voltage of 2.5V 3.3V 5V.UART is a type of 64-pin integrated circuUART.There is a 80MHz clock frequency for this IC.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.Providing 2.5/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it has the ability to perform ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY as well.In order to identify this part, its base part number is SC16C554.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
SC16C554BIB64,151 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY
SC16C554BIB64,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C554BIB64,151 UARTs applications.
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Multimedia Systems
  • Telecommunication Network Routers
  • Gaming Terminals
  • Communications equipment
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • White goods
  • Ethernet Network Routers
  • Cellular Data
Step5Bar-code shipping tag
SC16C554BIB64,151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C554
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm