  • SC16C550IB48,151
SC16C550IB48,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C550IB48,151
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C550IB48,151
Package:
48-LQFP
Datasheet:
SC16C550IB48,151
Description:
5V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 48
Purchasing and Inquiry
SC16C550IB48,151 Overview
UART is available in the cost-effective 48-LQFP package.There are 1, UART channels used for transmission.For packaging purposes, Tray is used.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.Configuration of this device involves 48 terminations.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.In the present state, this electronic part is Obsolete.There are 1 serial I/Os available for communication of data.Surface Mount is a way to mount it.With a supply voltage of 2.5V 3.3V 5V, it operates.Electronic devices such as this are known as 48-pin integrated circuits.IC clock frequency is set to 48MHz.Temperatures as high as 85°C can be reached by the device.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.SC16C550 is used as its base part number.A minimum of -40°C is required for operation.
SC16C550IB48,151 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C550IB48,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C550IB48,151 UARTs applications.
  • Gaming Terminals
  • Communications equipment
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Telecommunication Network Routers
  • Cellular Data
  • Domestic Applications
  • Cellular Phones DataPort
  • Handheld Terminal
Step5Bar-code shipping tag
SC16C550IB48,151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SC16C550
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Channels
    1, UART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm