  • SC16C550BIB48,128
SC16C550BIB48,128
advertisement
Manufacturer No:
SC16C550BIB48,128
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C550BIB48,128
Package:
48-LQFP
Datasheet:
SC16C550BIB48,128
Description:
5V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C550BIB48,128 Overview
There is a cost-effective package 48-LQFP available.Transmission is carried out over 1, UART channels.As far as packaging is concerned, Tape & Reel (TR) is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.A configuration of 48 terminations is used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.At present, this electronic part is in the state of Active.There are 1 serial I/Os working as a way for data communication.The mount can be accessed via the Surface Mount method.This device operates with a supply voltage of 2.5V 3.3V 5V.This electronic device is a type of 48-pin IC.Its clock frequency is measured at 48MHz.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.When power supplies of 2.5/5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.The base part number of the part is set to SC16C550.The device can operate at a temperature of -40°C.
SC16C550BIB48,128 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C550BIB48,128 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C550BIB48,128 UARTs applications.
  • Industrial computing
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Portable and battery operated devices
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular Data
  • Battery Operated Instruments
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Domestic Applications
  • Gaming Terminals
Step5Bar-code shipping tag
SC16C550BIB48,128
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C550
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm