  • SC16C550BIB48
SC16C550BIB48
advertisement
Manufacturer No:
SC16C550BIB48
HK JDW NO:
318-SC16C550BIB48
Package:
LQFP
Datasheet:
SC16C550BIB48
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C550BIB48 Overview
The package LQFP offers the best value.The transmission is conducted over 1 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 48 terminations.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.There are 1 serial I/Os working as a way for data communication.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 48.In light of numerous similarities, it is included in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.The configuration relies on the 48 pins.As long as the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be ensured.Keeping the supply voltage above 2.25V ensures reliability.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Furthermore, ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY can also be performed.
SC16C550BIB48 Features
1 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C550BIB48 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C550BIB48 UARTs applications.
  • Multimedia Systems
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Communications equipment
  • Gaming Terminals
  • GPS Systems
  • Point-of- Sale Terminals
  • Cellular Phones DataPort
  • Industrial computing
  • Portable Applications
  • Remote Access Servers
Step5Bar-code shipping tag
SC16C550BIB48
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    48
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    4.5mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    3 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm