  • SC16C2550IB48,151
SC16C2550IB48,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C2550IB48,151
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C2550IB48,151
Package:
48-LQFP
Datasheet:
SC16C2550IB48,151
Description:
5V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C2550IB48,151 Overview
In addition, it is available in the cost-effective package 48-LQFP.UART is possible to transmUART on 2, DUART channels.In terms of packaging, Tray is used.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.Configured with 48 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.In the present state, this electronic part is Obsolete.As a means of communicating data, there are 2 serial I/Os available.Mounting is possible through Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 2.5V 3.3V 5V.An 48-pin integrated circuit is what this particular device is.IC clock frequency is set to 80MHz.Considering its similarities, it belongs to the Serial IO/Communication Controllers subcategory.UART can operate at a maximum temperature of 85°C.If a power supply of 3.3/5V is available, electronic designers can use it with confidence.Additionally, it is capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY.SC16C2550 is used as its base part number.A minimum of -40°C is required for operation.
SC16C2550IB48,151 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY
SC16C2550IB48,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C2550IB48,151 UARTs applications.
  • Point-of- Sale Terminals
  • Router C ontrol
  • Portable Appliances
  • Ethernet Network Routers
  • White goods
  • GPS Devices
  • Cellular Phones DataPort
  • Point-of-Sale Systems
  • Portable and battery operated devices
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
Step5Bar-code shipping tag
SC16C2550IB48,151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C2550
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2, DUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz