  • SC000014
SC000014
advertisement
Manufacturer No:
SC000014
HK JDW NO:
53-SC000014
Package:
Datasheet:
SC000014
Description:
Quantity:
In Stock : 1006
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SC000014
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SC000014 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    RockSolid™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Circular, Connector, Socket
  • Type
    Signal, Machined
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    630V
  • Contact Type
    Socket
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    30A
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Size
    2.0mm
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG