  • SBX201C-L-TB-E
SBX201C-L-TB-E
advertisement
Manufacturer No:
SBX201C-L-TB-E
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SBX201C-L-TB-E
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SBX201C-L-TB-E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBX201C-L-TB-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1994
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    320mV @ 1mA
  • Forward Current
    50mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Reverse Voltage (DC)
    2V
  • Average Rectified Current
    50mA