  • SBRT3U40P1Q-7
SBRT3U40P1Q-7
advertisement
Manufacturer No:
SBRT3U40P1Q-7
HK JDW NO:
233-SBRT3U40P1Q-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
SBRT3U40P1Q-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBRT3U40P1Q-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    180μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    75A