  • SBRT3U40P1-7
SBRT3U40P1-7
advertisement
Manufacturer No:
SBRT3U40P1-7
HK JDW NO:
233-SBRT3U40P1-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
SBRT3U40P1-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBRT3U40P1-7
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    TrenchSBR
  • Number of Terminations
    2
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SBRT3U40
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    180μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    180μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.93mm