  • SBRT3M60SA-13
SBRT3M60SA-13
advertisement
Manufacturer No:
SBRT3M60SA-13
HK JDW NO:
233-SBRT3M60SA-13
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SBRT3M60SA-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBRT3M60SA-13
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    590mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A