  • SBRD10200TR
SBRD10200TR
advertisement
Manufacturer No:
SBRD10200TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SBRD10200TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 10A -55°C~150°C 1mA @ 200V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5007
Step5Bar-code shipping tag
SBRD10200TR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Capacitance @ Vr, F
    150pF @ 5V 1MHz