  • SBR30M100CTFP
SBR30M100CTFP
advertisement
Manufacturer No:
SBR30M100CTFP
HK JDW NO:
233-SBR30M100CTFP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
SBR30M100CTFP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR30M100CTFP
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    12μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    SUPER FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    960mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    12μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Height
    15.2mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.7mm