  • SBR20A300CTB
SBR20A300CTB
advertisement
Manufacturer No:
SBR20A300CTB
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SBR20A300CTB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBR20A300CTB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR20A300CTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Super Barrier
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.06V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    180A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    180A