  • SA51HE3/54
SA51HE3/54
advertisement
Manufacturer No:
SA51HE3/54
HK JDW NO:
884-SA51HE3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA51HE3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA51HE3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    91.1V
  • Clamping Voltage
    91.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    51V
  • Peak Pulse Current
    5.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    51V
  • Max Surge Current
    5.5A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    56.7V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Operating Supply Voltage
    51V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    56.7V
  • Power - Peak Pulse
    500W