  • SA11ARLG
SA11ARLG
advertisement
Manufacturer No:
SA11ARLG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SA11ARLG
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA11ARLG
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA11ARLG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SA11ARLG.
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MiniMosorb™
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    27.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    11V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    500W