  • S9S12GN16F1VLC
S9S12GN16F1VLC
advertisement
Manufacturer No:
S9S12GN16F1VLC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S12GN16F1VLC
Package:
32-LQFP
Datasheet:
S9S12GN16F1VLC
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 12V1 16-Bit Microcontroller HCS12 Series S9S12GN16 5V 32-LQFP
Quantity:
In Stock : 16407
Step5Bar-code shipping tag
S9S12GN16F1VLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HCS12
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    S9S12GN16
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.13V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    26
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.13V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    12V1
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SCI, SPI
  • Supply Current-Max
    16mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • CPU Family
    CPU12
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm