  • S9S08AW16AE0CFTR
S9S08AW16AE0CFTR
advertisement
Manufacturer No:
S9S08AW16AE0CFTR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-S9S08AW16AE0CFTR
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series S9S08AW16 3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17313
Step5Bar-code shipping tag
S9S08AW16AE0CFTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    S08
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    S9S08AW16
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    38
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SCI, SPI
  • Supply Current-Max
    18.5mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm