  • S8740240P12
S8740240P12
advertisement
Manufacturer No:
S8740240P12
Manufacturer:
RFMD
HK JDW NO:
673-S8740240P12
Package:
SOT-115J
Datasheet:
S8740240P12
Description:
S8740240P12 datasheet pdf and RF Amplifiers product details from RFMD stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S8740240P12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-115J
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    RF/Microwave Amplifiers
  • Technology
    GAAS
  • Voltage - Supply
    12V
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    MODULE
  • Frequency
    40MHz~870MHz
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Power Supplies
    12V
  • Current - Supply
    430mA
  • Gain
    24dB
  • RF/Microwave Device Type
    WIDE BAND MEDIUM POWER
  • RF Type
    CATV
  • Characteristic Impedance
    75Ohm