  • S8015LTP
S8015LTP
advertisement
Manufacturer No:
S8015LTP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S8015LTP
Package:
Datasheet:
S8015LTP
Purchasing and Inquiry
S8015LTP Overview
It is important for a normal operation of the device that the RMS on-state current be maintained under 15A.This device's repetitive peak off-state voltage is 800V, the maximum peak voltage it allows across its off-state.The gate trigger current is the gate current required to switch a device from an off (Blocked) state into an on (On). This device has a DC gate trigger current-Max of 30mA.
S8015LTP Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
S8015LTP Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S8015LTP applications of SCRs thyristors.
  • Power converters
  • DC motor control and drives
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Welders
  • Lighting control
  • Motor starters
Step5Bar-code shipping tag
S8015LTP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to S8015LTP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    225 A
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    300V/us
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    800V
  • RMS On-state Current-Max
    15A
  • Holding Current-Max
    40mA
  • DC Gate Trigger Current-Max
    30mA
  • DC Gate Trigger Voltage-Max
    1.5V