  • S6004VS2
S6004VS2
advertisement
Manufacturer No:
S6004VS2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S6004VS2
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
S6004VS2
Purchasing and Inquiry
S6004VS2 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 4A.Maintaining the RMS on-state current under 4A is essential for the device's normal operation.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 6mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.Insulation effectiveness can be evaluated by leakage current, and 0.1mA is its maximum leakage current.
S6004VS2 Features
its RMS current (Irms) is 4A
its current can be 6mA
its maximal leakage current can be 0.1mA
S6004VS2 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S6004VS2 applications of SCRs thyristors.
  • Wind mill
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Welders
  • Lighting control
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
Step5Bar-code shipping tag
S6004VS2
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to S6004VS2.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Contacts
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Hold Current
    6mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    25A 30A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • Leakage Current (Max)
    0.1mA
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Current - Off State (Max)
    2μA
  • RMS On-state Current-Max
    4A