  • S506-400-R
S506-400-R
advertisement
Manufacturer No:
S506-400-R
HK JDW NO:
255-S506-400-R
Package:
5mm x 20mm
Step5Bar-code shipping tag
S506-400-R
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S506
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.872
  • DC Cold Resistance
    0.31Ohms