  • S4010VTP
S4010VTP
advertisement
Manufacturer No:
S4010VTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-S4010VTP
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
S4010VTP
Description:
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA Through Hole
Quantity:
In Stock : 10797
Step5Bar-code shipping tag
S4010VTP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to S4010VTP .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6.4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    10A
  • Hold Current
    30mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    30mA
  • Leakage Current (Max)
    0.5mA
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    100 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    250V/us