  • S3483-4R7M
S3483-4R7M
advertisement
Manufacturer No:
S3483-4R7M
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-S3483-4R7M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
S3483-4R7M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S3483-4R7M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.6mm
  • Current Rating
    1.96A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    43mOhm Max
  • Max DC Current
    1.96mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    3030
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S3483
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.287W 7.30mmx7.30mm
  • Tolerance
    ±20%