  • S2KW12C-3D
S2KW12C-3D
advertisement
Manufacturer No:
S2KW12C-3D
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-S2KW12C-3D
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 12V @ 3A -55°C~150°C 1mA @ 12000V 3-Termination Bulk Module Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
S2KW12C-3D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    S2KW12
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XXSS-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 12000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    12V @ 3A
  • Case Connection
    ANODE AND CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    HIGH VOLTAGE HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    12000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    12kV
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A