  • S2E300-BC47-01
S2E300-BC47-01
advertisement
Manufacturer No:
S2E300-BC47-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-S2E300-BC47-01
Package:
Datasheet:
Description:
FAN AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S2E300-BC47-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.880A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Approval Agency
    CE, CSA, EAC, UL
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Static Pressure
    0.602 in H2O (150.0 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~122°F -25°C~50°C
  • Series
    S2E300
  • Size / Dimension
    Round - 300mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    200W