  • S29GL064N11FFIV20
S29GL064N11FFIV20
advertisement
Manufacturer No:
S29GL064N11FFIV20
HK JDW NO:
217-S29GL064N11FFIV20
Package:
64-LBGA
Datasheet:
Description:
1.8/3.33/3.3V V Surface Mount GL-N Memory IC GL-N Series 64 Mb kb 13mm mm 50mA mA
Quantity:
In Stock : 180
Step5Bar-code shipping tag
S29GL064N11FFIV20
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-LBGA
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    GL-N
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.33/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8 4M x 16
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    110ns
  • Density
    64 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Access Time (Max)
    110 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    128
  • Sector Size
    64K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Common Flash Interface
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    11mm