  • S29GL01GP11FFIR23
S29GL01GP11FFIR23
advertisement
Manufacturer No:
S29GL01GP11FFIR23
HK JDW NO:
217-S29GL01GP11FFIR23
Package:
64-LBGA
Datasheet:
S29GL01GP11FFIR23
Description:
3.3V V GL-P Memory IC GL-P Series 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S29GL01GP11FFIR23
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Organization
    1GX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    110ns
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    1073741824 bit
  • Access Time (Max)
    110 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    1K
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GL-P
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1Gb 128M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.11mA