  • S22P015S05
S22P015S05
advertisement
Manufacturer No:
S22P015S05
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-S22P015S05
Package:
Module
Datasheet:
S22P015S05
Description:
S22P015S05 datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
S22P015S05 Overview
Current sensors are housed in Module packages to ensure their safety. For protection, these current sensors are packaged in a Bulk. It is important that current sensors do not supply more current than 12.5mA. Current sensors have been designed for 15A current. Currently, there are 3 pins on this current sensor. During operation, the current sensors could supply 5V voltage. When current sensors are used, their voltage output should be 625mV.
S22P015S05 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~100kHz
Module Package
S22P015S05 Applications
There are a lot of Tamura S22P015S05 Current Sensors applications.
  • Continuity
  • General purpose inverters
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Power supply management
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Overcurrent protection
  • Power supplies for welding applications
  • Battery supplied applications
  • Proving Switch
Step5Bar-code shipping tag
S22P015S05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    15A
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Output Voltage
    625mV
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    12.5mA
  • Max Output Voltage
    3.125V
  • Response Time
    1μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • Linearity
    ±0.2%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Height
    23.5mm
  • Length
    22.2mm
  • Width
    12.7mm