  • S2006FS211
S2006FS211
advertisement
Manufacturer No:
S2006FS211
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S2006FS211
Package:
TO-202 Short Tab
Datasheet:
S2006FS211
Purchasing and Inquiry
S2006FS211 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 6A.Maintaining the RMS on-state current under 6A is essential for the device's normal operation.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.
S2006FS211 Features
its RMS current (Irms) is 6A
its current can be 6mA
S2006FS211 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S2006FS211 applications of SCRs thyristors.
  • DC motor control and drives
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • Uninterruptable power supplies
  • Battery charges
  • Lighting control
  • Motor starters
  • Heat and temperature control
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
S2006FS211
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3.8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    6A
  • Hold Current
    6mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    200V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • RMS On-state Current-Max
    6A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-202 Short Tab
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C