  • S1DXM-A2C10H-AC120V
S1DXM-A2C10H-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
S1DXM-A2C10H-AC120V
HK JDW NO:
590-S1DXM-A2C10H-AC120V
Package:
Datasheet:
Description:
Electromechanical Relay DPDT 7A 100V to 120VAC Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S1DXM-A2C10H-AC120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Plug-In
  • Mounting Type
    Socketable
  • Published
    2006
  • Series
    S1DXM
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Termination Style
    Plug In
  • Function
    On-Delay
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Current Rating
    7A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    7A @ 250VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V