  • S1812R-391K
S1812R-391K
advertisement
Manufacturer No:
S1812R-391K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-S1812R-391K
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S1812R-391K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S1812R
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    876mA
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    390nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    260mOhm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    215MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    25
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm