  • S1008-272J
S1008-272J
advertisement
Manufacturer No:
S1008-272J
HK JDW NO:
79-S1008-272J
Step5Bar-code shipping tag
S1008-272J
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    365mA
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    850mOhm Max
  • Max DC Current
    365mA
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.095 2.41mm