  • S0603CA4020FHB-TR
S0603CA4020FHB-TR
advertisement
Manufacturer No:
S0603CA4020FHB-TR
Manufacturer:
State of the Art
HK JDW NO:
4432-S0603CA4020FHB-TR
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 0603(STD)-THINFILM Series, 402Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 250
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
S0603CA4020FHB-TR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    0603(STD)-THINFILM
  • Published
    2009
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    402Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION, REFERENCE STANDARD: MIL-PRF-55342
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55342
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Working Voltage
    40V
  • Size Code
    0603
  • Rated Temperature
    70°C