  • S-8533A33AFT-TB-U
S-8533A33AFT-TB-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A33AFT-TB-U
HK JDW NO:
724-S-8533A33AFT-TB-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A33AFT-TB-U
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A33AFT-TB-U Overview
It comes in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, which makes switching controller suitable for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.7V~16V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Enable, Soft Start which allows efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 8 terminations. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 4.95V volts. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.7V. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.3V voltage.
S-8533A33AFT-TB-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A33AFT-TB-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A33AFT-TB-U DC to DC converter applications.
  • Hydraulic presses
  • Elevator lighting
  • Nuclear power plants
  • Industrial robots
  • Digital precision reference circuits
  • Industrial controllers
  • Network technology
  • Mobile phones
  • USB circuits
  • Production lines
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A33AFT-TB-U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Input Voltage-Nom
    4.95V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm