  • S-8533A125FT-TB-G
S-8533A125FT-TB-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A125FT-TB-G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8533A125FT-TB-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A125FT-TB-G
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A125FT-TB-G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. 1 outputs are supported by the dc motor controller. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 2.7V~16V and has a 2.7V~16V supply voltage. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Enable, Soft Start provides dcdc regulator efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. There are many different types of terminations for 8. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 2.7V volts. It is recommended to use 2.7V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 1.25V voltage based on test statistics.
S-8533A125FT-TB-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A125FT-TB-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A125FT-TB-G DC to DC converter applications.
  • Precision electronic equipment
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Correction machines
  • Geothermal power
  • Telecommunications equipment
  • Grinders
  • Industrial controllers
  • Smoke exhaust equipment
  • Various CNC machine tools
  • Sensitive electronic devices
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A125FT-TB-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.25V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Clock Sync
    No
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm