  • S-8521F33MC-BPST2U
S-8521F33MC-BPST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521F33MC-BPST2U
HK JDW NO:
724-S-8521F33MC-BPST2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521F33MC-BPST2U Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching's2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. It can switch at 300kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. A 3.3V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521F33MC-BPST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521F33MC-BPST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521F33MC-BPST2U DC to DC converter applications.
  • Boring machines
  • Electric water heaters
  • Precision electronic equipment
  • Electrical power transmission
  • Hydraulic presses
  • Computed tomography (CT)
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Product testing
  • Mobile phones
  • Electrical distribution systems
Step5Bar-code shipping tag
S-8521F33MC-BPST2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm